Warto wybrać się nad Solinę i popłynąć statkiem („Złoty Rejs”)

Kiedy przybędziemy nad Solinę, warto zatrzymać się w miejscowości Solina (województwo podkarpackie). W apartamencie „Tarnica” (Solina 48) możemy wynająć pokoje. Przy obecnie galopującej inflacji udało się je wynająć za dość przystępną cenę (100 zł za dobę ze śniadaniem za osobę). Nową atrakcją tego miejsca (od 1 lipca 2022 roku) jest przejazd górską gondolą (do 8 miejsc); 102 m n.p.m.; cała trasa wynosi 1,5 km. Jeszcze wyżej możemy wejść na wieżę widokową (bilet za 15 zł) i podziwiać wspaniałe widoki.

Z pensjonatu możemy iść chodnikiem w dół aby wejść w stragany z pamiątkami, a następnie przejść trasą z nad tamy możemy podziwiać zlewnię solińską i oglądać duże ryby znajdujące się w jeziorze. Kiedy przejdziemy tą trasę trafimy na punkty gastronomiczne, gdzie możemy spocząć i coś zjeść. Następnie warto zdecydować się na główną atrakcję tego miejsca – popłynąć statkiem wycieczkowym („Złoty Rejs”). Więc przychodzimy z zakupionym biletem przed port i taki rejs trwa 50 minut czasu.

Wystarczy kilka minut czasu, aby statkiem zawinąć do portu – Polańczyk. Na statku kapitan opowiada różne historie i w tle gra muzyka, na przykład szanty czy utwór Wojciecha Gąsowskiego pt. „Zielone wzgórza nad Soliną”. Z kapitanem w trakcie rejsu możemy sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie i zakupić płytę-film opowiadający o tym pięknym miejscu. Nad Soliną mamy do wyboru jeszcze szereg wodnych atrakcji, na przykład możemy popływać kajakiem, rowerem wodnym czy jachtem. O innych podobnych miejscach na niezapomniane przeżycia przeczytać również na portalu https://www.uzdrowisko-busko-zdroj.com.pl.

Warto spróbować tutaj na przykład pstrąga z rozmarynem (cena 51 zł). Możemy napić się lokalnego piwa o nazwie „Duch Sanu’” oraz „Bies Czadowe”. W delikatesach zapłacimy za nie około 9 zł (koło pensjonatu „Tarnica”), natomiast w punktach gastronomicznych czy straganach już 12 zł.